یکشنبه, 05 اسفند 1397

یکی از مهمترین مسائلی که اغلب زوجین قبل ازدواج از آن غافل هستند بررسی وضعیت مالی و پرداخت هزینه هاست.

اهمیت شفاف سازی مسائل مالی در زندگی مشترک

زمانیکه درحال برنامه ریزی برای مراسم عروسی هستید ناخودآگاه به سمتی پیش می روید که از آینده و اتفاقات مربوط به آن غافل می شوید. آیا تا الان به مسائل مالی بعد از ازدواج فکر کردید و درباره ی آن تصمیمی گرفته اید؟
شاید صحبت کردن درباره ی این موضوع بنظر دشوار برسد.باید ببینید که قرار است درباره ی چه مواردی با هم صحبت کنید. شاید فکر کنید تنها اینکه میزان حقوق و مزایای همسر خود را بدانید کافی است اما اینها فقط ظاهر قضیه است زیرا مسائل و شرایط مختلفی وجود دارد که زوج ها باید درباره ی یکدیگر بدانند.

برنامه ریزی عروسی, مسائل مالی ,زندگی مشترک, عروسی, ازدواج

چطور مسائل مالی را مطرح کنیم؟

حتما با خودتان می گویید صحبت کردن درباره ی این نکات ضروریست اما چطور باید آنها را بیان کنم؟

در ابتدا نمی توانید این اطمینان را داشته باشید که درست و کامل منظور خود را برسانید. اگر یکی از شما بی احتیاطی کند و مطلبی را درست بیان نکند می تواند باعث ایجاد بدفهمی و یا حتی تنش بشود. درواقع برای صحبت درباره ی این موضوع حتما باید برنامه داشته باشید. ابتدا باید بپرسید آیا شریک زندگیتان تمایل دارد تمام مخارج زندگی را برعهده بگیرد؟ همچنین باید درباره ی اینکه هرکدامتان چگونه می خواهید پول خرج کنید صحبت کنید.

مسئله ی مهم دیگر مربوط به کار است. آیا شما دوست دارید تمام وقت یا نیمه وقت کار کنید یا اینکه می خواهید زودتر از موعد خود را بازنشسته کنید؟ همینطور باید نظر همسرتان را در این موارد بپرسید. مشخص کنید که هرکدامتان قرار است چگونه درآمدتان را خرج کنید. اگر یکی از زوجین کارش را از دست بدهد آیا دیگری قادر است به تنهایی از پس مخارج بربیاید؟ در صورت بچه دار شدن آیا یکی از والدین در خانه می ماند و یا اینکه برای بچه پرستار استخدام شود؟

 بررسی ارزش های فردی

مبحث مهم دیگر بطور مستقیم به مسائل مالی نمی پردازد و بیشتر مربوط به بررسی ارزش هاست. اگر شما علاقمند به حوزه ی مد هستید و فکر می کنید هزینه کردن برای یک کت مارک دار که پنجاه درصد تخفیف خورده بسیار عالیست، باید این مطلب را با شریک زندگیتان درمیان بگذارید. اگر میخواهید همسرتان بداند چرا شما به چنین کتی نیاز دارید باید زمان بگذارید تا دلایل خود را توضیح دهید و همسرتان نیز متقابلا باید زمان بگذارد تا آن را بفهمد. این بحث بیشتر از مسائل مالی، پیرامون شخصیت افراد و شیوه های ارزش گذاری آنها است.
در آخر، پیشنهاد ما به شما این است که این صحبتها را کم کم و در روزهای متفاوت انجام دهید. بدترین کاری که می توانید بکنید این است که صبر کنید تا طرف مقابلتان صحبتی را درباره ی یک خرید مهم شروع کند. مکالمه را در یک شرایط آرام و مطمئن و با صداقت آغاز کنید. در پایان این مکالمه و با قراردادن این موضوعات در کنار یکدیگر، می توانید اطمینان حاصل کنید که رابطه ی شما قوی تر از قبل خواهد بود.
صحبت کردن درباره ی مسائل مالی ممکن است حس ضعیف بودن به ما بدهد بنابراین می توانیم با بالا بردن درک و حمایت کردن از فرد مقابل هنگام گفتگو در خصوص مسائل مالی، اعتمادسازی کنیم.

 

سمانه عطایی- تحریریه عروس برون

برگرفته ازtheknot.com

 

بیشتر بدانیم:
برنامه ریزی برای جشن نامزدی

10 راه ساده برای کمتر شدن هزینه های عروسی

۳۰ راه برای صرفه جویی در هزینه های عروسی

5 فاجعه ای که ممکن است در عروسی شما اتفاق بیافتد

 

+ کلیک نمایید و عضو تلگرام عروس برون شوید