یکشنبه, 03 شهریور 1398

جشن نامزدی یکی از جشنهای جالب قبل از عروسی است که هدف آن آشنا شدن خانواده ی عروس و داماد است. این جشن براساس فرهنگهای مختلف میتواند به شکلهای گوناگونی برگزار شود. در این مطلب به شما کمک میکنیم برای این مراسم هیجان انگیز برنامه ریزی کنید.این جشن براساس فرهنگهای مختلف میتواند به شکلهای گوناگونی برگزار شود. در این مطلب به شما کمک میکنیم برای این مراسم هیجان انگیز برنامه ریزی کنید.

هدف برگزاری جشن نامزدی

دوستان و آشنایانتان میخواهند این تغییر بزرگ در زندگیتان را تبریک بگویند و چه چیزی میتواند بهتر از برگزاری یک جشن باشد؟ همچنین جشن نامزدی زمان مناسبی است تا اقوام عروس و داماد بیشتر با یکدیگر آشنا شوند و حتی بتوانند در برنامه ریزی عروسی به شما کمک کنند. این اولین بار است که افراد خانواده و دوستان مختلف شما دور یکدیگر جمع میشوند و آشنایی پیدا میکنند.

برنامه ریزی جشن نامزدی, نامزدی, جشن نامزدی, برنامه ریزی عروسی, برنامه ریزی دوران نامزدی, برنامه ریزی مراسم نامزدی


چه کسی میزبان نامزدی است؟

بطور معمول میزبان مراسم نامزدی والدین عروس هستند اما والدین داماد و یا حتی هر دو خانواده به کمک هم میتوانند این جشن را برگزار کنند. به هرحال این روزها عروس و داماد کمتر به سنت ها توجه میکنند( بخاطر داشته باشید که برگزارکننده ی مراسم هزینه های آن را نیز به عهده دارد.) . دوستان عروس و داماد هم میتوانند پذیرایی را به عهده بگیرند اما فراموش نکنید که قبل برنامه ریزی در مورد هزینه ها صحبت کنید.


زمان برگزاری مراسم نامزدی

جشن نامزدی معمولا چند وقت بعد از مراسم خواستگاری برگزار می شود و از آن زمان به بعد برنامه ریزی جدی برای مراسم عروسی آغاز می شود. در مراسم نامزدی می توانید با افراد خانواده درباره ی زمان برگزاری جشن عروسی نیز صحبت کنید.


محل برگزاری مراسم
اینکه شما جشن نامزدیتان را کجا برگزار کنید کاملا بستگی به محل زندگی خودتان و اقوامتان دارد. اگر مهمانان شما همگی در شهر خودتان زندگی می کنند، مراسم را در همان شهر بگیرید اما در صورت اقامت آنها در شهری دیگر، می توانید جشنتان را در شهر اقوامتان برگزار کنید. درباره ی مکان برگزاری مراسم از قبل با یکدیگر صحبت کنید و جایی را انتخاب کنید که اکثر افراد به سادگی بتوانند در جشن شرکت کنند.
با توجه به تعداد مهمانان، شما می توانید جشن نامزدی را در یک رستوران، تالار عروسی و یا باغ برگزار کنید. اگر تعداد مهمانان کم تر باشد می توانید در خانه یا یک باغچه ی کوچک جشن بگیرید.


دعوت میهمانان
اینکه چه افرادی را به نامزدی دعوت کنید بستگی به خودتان دارد. اما مرسوم این است افرادی در جشن دعوت شوند که قرار است در عروسی نیز حضور داشته باشند. اما اگر دوستانتان می خواهند جشنی غیررسمی برگزار کنید، می توانید افرادی را هم دعوت کنید که احتمالا در عروسی حضور ندارند ( مانند همکاران و دوستان تازه)


نحوه ی دعوت به مراسم
برای دعوت افراد به جشن، خود را به سختی گرفتار نکنید. حتی می توانید این کار را با یک تلفن و یا یک پیام الکترونیکی انجام دهید.


پذیرایی از مهمانان جشن نامزدی

نیازی به تدارک دیدن انواع غذاها و نوشیدنی های مختلف نیست. هر خوراکی ای که مورد پسند خانواده و یا جز رسومات شماست می تواند مناسب باشد. حتی می توانید خلاقیت داشته باشید و در بشقاب ها چیزی را بگذارید که دیگران را به یاد شما بیاندازد. برای دسر هم در صورت تمایل می توانید کیک داشته باشید. بستنی و خوراکی های فصلی نیز گزینه های مناسبی برای پذیرایی هستند.

برنامه ریزی جشن نامزدی, نامزدی, جشن نامزدی, برنامه ریزی عروسی, برنامه ریزی دوران نامزدی, برنامه ریزی مراسم نامزدی

دکور مناسب جشن

برای چیدمان فضای جشن، دو انتخاب در پیش دارید. می توانید از رنگ ها و جزییاتی استفاده کنید که قرار است در جشن عروسی هم قرارداشته باشند و اینکه یک فضای کاملا متفاوت از جشن عروسی در نظر بگیرید.
مثلا اگر در مراسم عروسی قرار است از رنگ های روشن و ملایم استفاده شود، می توانید برای نامزدی از یک باغ و رنگ های زنده و شاد کمک بگیرید. همچنین می توانید از جایی که گل آرایی مراسم عروسی را برعهده دارد برای جشن نامزدی کمک بگیرید و با این کار توانایی آنها را هم بسنجید. بهرحال بهترین انتخاب می تواند شگفت زده کردن مهمانان برای جشن عروسی باشد.


انتخاب لباس مناسب
در مراسم نامزدی لباسی که میپوشید باتوجه به سبک مهمانی، افرادی که دعوت شده اند و محل برگزاری جشن نامزدی می تواند متفاوت باشد. نکته ی مهم این است که لباس عروس نباید مانند لباس جشن عروسی باشد بهتر است عروس ساده تر و در عین حال متفاوت تر از بقیه باشد.
در مورد لباس داماد نیز، اگر نمیخواهد از کت و شلوار استفاده کند باید لباسی بپوشد که با عروس هماهنگ بنظر برسد. اگرسبک لباس خاصی هم برای مهمانان در نظر دارید در پیام دعوت، آن را قید کنید.

سمانه عطایی- تحریریه عروس برون

برگرفته از theknot.com

 

بیشتر بدانیم:
10 راه برای برنامه ریزی مراسم عقد

آداب مراسم نامزدی

گام های برنامه ریزی عروسی

سوالات مهم قبل از ازدواج